בחירת גיטרה אקוסטית
קניית גיטרה קלאסית או אקוסטית יכולה להיות חוויה קשה. יצרני גיטרות עושים שימוש במגוון רחב של עצים, חומרה ורכיבי עיצוב, כך שישנם תכונות וגורמים רבים להביא בחשבון. ישנם ארבעה דברים שכדאי להביא בחשבון ו/או לדעת לפני שאתם מתחילים לחפש את הגיטרה האקוסטית הבאה שלכם. [ עבור ל: קניית גיטרה קלאסית ]

תוכן עניינים

  • מטרה ותקציב – כיצד אתם הולכים להשתמש בגיטרה האקוסטית שלכם, וכמה תשקיעו עליה?
  • בנייה ועיצוב – למדו את הבסיס לפני הקנייה.
  • סגנונות וצליל – הבינו כיצד תכונות שונות משפיעות על הצליל של הגיטרה שלכם.
  • גרסאות שונות של גיטרות אקוסטיות – אקוסטיות בעלות 12 מיתרים וצורות גוף שונות
  • אל תשכחו העדפה אישית

מטרה ותקציב
לפני שאתם מתחילים לחשוב על שמות של מותגים או סגנונות גוף, חשבו כיצד אתם מתכוונים להשתמש בגיטרה שלכם, מה היא המטרה, וכמה כסף יש לכם להשקיע בגיטרה.

רמת מיומנות – חובבן או מתקדם
אם אתם נגנים מתחילים שמחפשים כלי ללמוד עליו, כנראה שעדיין לא תרצו להשקיע כל כך הרבה על גיטרה קלאסית יוקרתית. הודות לטכניקות ייצור מודרניות, ישנו מבחר רחב של גיטרות קלאסיות בנויות היטב, בעלות צליל נהדר, בטווחים נמוכים עד בינוניים.
אולי אתם בכלל נגנים מנוסים שמחפשים להשתדרג לגיטרה טובה יותר. במקרה כזה, חשוב שתדעו להבדיל בין העצים השונים וכיצד לוח התהודה משפיע על התהודה.

מטרה – אקוסטיות מוגברות- הרחיבו את האפשרויות שלכם
אתם מתכוונים לנגן עם להקה או לצאת עם הגיטרה שלכם לאירועים ציבוריים כגון ערבי מיקרופון פתוח? אם כן, ייתכן שתשקלו לקנות גיטרה אקוסטית מוגברת.
גיטרות אקוסטיות מוגברות מגיעות עם פיק אפ וקדם מגבר מובנה המאפשרים להן להתחבר למגבר או למערכת סאונד מבלי לפגוע בצליל העשיר והאקוסטי שלהן ומבלי להגביל את התנועה שלכם בעת הנגינה. כאשר אינן מחוברות, הן מתנגנות ונשמעות כמו כל גיטרה אקוסטית אחרת. הפופולריות של הגרסאות המוכלאות האלה הולכת וגוברת בקרב נגנים מופיעים, ואנו מציעים מגוון רחב של גיטרות אקוסטיות מוגברות ברמות תקציב שונות.
בין אם אתם מנגנים בבית ובין אם מול קהל, לבד או עם להקה, מתחילים או משתדרגים – ודאו שאתם מביאים בחשבון את מה שאתם צריכים שהגיטרה שלכם תספק לכם, וכמה יש לכם להשקיע על זה, לפני שאתם מתחילים לרכוש.

בנייה ועיצוב
ברגע שתבינו כיצד גיטרה אקוסטית מעוצבת ובנויה, תוכלו לראות ולשמוע את ההבדלים העדינים שיעזרו לכם לבחור את הגיטרה המתאימה ביותר לצרכים שלכם.

צוואר
צוואר הגיטרה האקוסטית הוא ההמשך של הגוף שלה והוא מסתיים בראש הצוואר (ה-Headstock). הפינגבורד מחובר לראש הצוואר, כאשר חלקו האחורי בנוי כך שיתאים ליד הלוחצת על המיתרים.
ברוב הגיטרות האקוסטיות ישנו צוואר קבוע, כלומר צוואר המודבק לגוף הגיטרה. האלטרנטיבה היא צוואר בולט און, השכיח יותר בגיטרות חשמליות. בנוסף, ישנו עקב המספק תמיכה נוספת לגב הצוואר, במקום המפגש עם גוף הגיטרה.

בצוואר יש מוט כיוון ממתכת המונע ממנו להתעקם ולהתעוות כתוצאה ממתח המיתרים ומגורמי הסביבה. כוונון מוט הכיוון יכול לתקן בעיות באינטונציה המונעות מהכלי להיות מכוון כהלכה. את מוט הכיוון ניתן לכוונן בראש הצוואר או פשוט בתוך גוף הגיטרה, בבסיס הצוואר.
הפינגרבורד, בחלק העליון של הצוואר, הוא לרוב פיסת עץ נפרדת המודבקת לצוואר. פינגרבורדים בדרך כלל עשויים מעץ אבלונה או מסיסם.
רצועות מתכת דקות, בשם שריגים, מוטבעות בעץ במרווחים על גבי סולם של 12 טונים, כשמטרתן לסמן היכן יש לנגן תווים שונים. על רוב הפינגרבורדים של הגיטרות מופיעות נקודות המסמנות את השריגים האי זוגיים, החל מהשלישי – מלבד ה-11 וה-13, כדי שניתן יהיה לסמן את ה-12 שהוא האוקטבה.

 

ראש הצוואר נמצא בסוף הצוואר, בצד הנגדי של גוף הגיטרה. עליו מחוברים מפתחות כיוון. בעזרת אלה ניתן לכוונן את המתח של כל אחד מהמיתרים, מה שמשנה את גובה הצליל שלהם. הגשר העליון הוא רצועה קטנה שנמצאת היכן שראש הצוואר פוגש את הצוואר ומטרתו להוביל את המיתרים אל הפינגרבורד. בגיטרה אקוסטית, הגשר העליון עשוי בדרך כלל מפלסטיק, אך יש העשויים מעצם, גרפיט או חומרים אחרים.

 

גוף
גוף הגיטרה האקוסטית מורכב מהחזית, שנקרא גם לוח הצליל. לוח הצליל נתמך על ידי תומכות פנימיות. צדדיו והחלק האחורי שלו מייצרים חדר חלול. קימורי הגוף העליונים נקראים הבאוט העליון, כאשר החלק התחתון והרחב יותר לרוב נקרא הבאוט התחתון. האזור ביניהם נקרא המותן.

גודל וצורת הגוף משפיעים על הצליל ואופן הנגינה. מציאת גוף בצורה שתתאים לצרכים הפיזיים והמוזיקליים שלכם תעזור לוודא שאתם בוחרים את הגיטרה האקוסטית הנכונה עבורכם. ראו סוגי גוף – נוחות ותהודה מטה למידע נוסף.

תיבת התהודה, ממנה הצליל מהדהד, מיושרת עם המותן מתחת לפינגרבורד ובדרך כלל מותאם אליה פיקגארד מפלסטיק או מחומר אחר.
המיתרים של הגיטרה מורכבים על גוף הגיטרה על גבי הגשר. כל מיתר מחובר עם פיני גשר. הרצועה הדקה העשויה עצם או פלסטיק ומרווחת את המיתרים על הגשר נקראת הגשר התחתון. הגשר מעביר את רעידות המיתרים לחזית הגיטרה, מה שמייצר את פלט הצליל של הכלי, שנקרא גם הדהוד.

 

מערכות של גיטרות אקוסטיות מוגברות
מוזיקאים רבים מגלים שהיכולת לחבר ולהגביר את הגיטרה האקוסטית שלהם עוזרת להם רבות. אז כיצד גיטרה אקוסטית מוגברת פועלת? לגיטרות אלה נוספת מערכת של פיקאפ בתוך הגוף, אשר הופכת את הרעידות של תיבת התהודה לאותות חשמליים. אותות אלה נוטים להיות חלשים, לכן רוב הגיטרות האקוסטיות המוגברות נעזרות בקדם מגבר לצורך הגברתם.
לרוב, קדם המגבר נמצא בחלק העליון של הגיטרה כשהיא נמצאת בפוזיציית נגינה. הוא כולל עוצמה ושליטה בטונים ולעתים גם טיונר מובנה.

סגנונות וצליל
בעוד שרוב הגיטרות האקוסטיות בנויות בצורה דומה מבחינת אלמנטים בסיסיים של בנייה ועיצוב, ישנם הבדלים מהותיים שמשפיעים על הצליל שלהן ואופן הנגינה בהן. לכל הגיטרות יש את אותם המאפיינים שצוינו לעיל, אבל עכשיו שאתם יודעים כיצד גיטרה אקוסטית מעוצבת ובנויה, תרצו להביא בחשבון כמה משתנים שמשפיעים על כיצד גיטרה מרגישה ומתנגנת. משתנים אלה כוללים:
• סוגי גוף
• תיבות תהודה
• רוחב ואורך צוואר
• מיתרי ניילון מול מתכת (גיטרה קלאסית מול אקוסטית)
• Tonewood

הבנת האפשרויות בקטגוריות האלה תעזור לכם לקבל את ההחלטה הטובה ביותר בקניית גיטרה אקוסטית.

כל מה שרציתם לדעת על קניית גיטרה קלאסית חדשה ולא העזתם לשאול

סוגי גוף – נוחות ותהודה
ישנם ניואנסים רבים לסוגי גוף של גיטרה אקוסטית שחברות מייצרות. חשוב לוודא שאתם בוחרים גיטרה שתפיק את הצליל שאתם רוצים, אך גם כזו שתהיה נוחה לנגינה בין בישיבה ובין בעמידה.
לוח התהודה הוא החלק העליון של גוף הגיטרה. באופן כללי, ככל שלוח התהודה גדול יותר, כך הצליל עמוק וחזק יותר. סוגים אחרים משלבים לוח תהודה רחב עם מותן צר כדי לגרום לגיטרה להיות נוחה יותר.

 

בעוד שמידות מדויקות עשויות להשתנות מיצרן גיטרות אחד לאחר, צורות גוף פופולריות של גיטרות אקוסטיות כוללות:
• Concert ו-Grand Concert
• אודיטוריום וגרנד אודיטוריום
• דרדנאוט:
• ג’מבו
• טראוול ומיני אקוסטיות

רוצים לקנות גיטרה קלאסית חדשהConcert ו-Grand Concert

ישנן גיטרות Concert אקוסטיות משנת 1854. הגודל הקטן יותר שלהן, כ-13-1/2″ בבאוט התחתון, נותנות להן צליל בהיר עם מיד ריינג’ חד יותר. העובדה שהן קטנות הופכת אותן לנוחות ומתאימות מאוד למוזיקאים קטנים.

סוגי גוף Grand Concert הם פשוט טיפה גדולים יותר, בדרך כלל כ-14″ בבאוט התחתון. הן עדיין מפיקות מיד רייינג’ טוב, אך עם צליל חזק יותר.

אודיטוריום וגרנד אודיטוריום

סגנון האודיטוריום הוא גיטרה אקוסטית בגודל בינוני, עם באוט תחתון זהה על פי רוב לדרדנאוט, אך עם מותן צר יותר. הגוף הזה, המכונה גם גוף “אורקסטרה”, מאזן את העוצמה, הטון והנוחות ועל כן זכה לפופולריות רבה בעשורים האחרונים. בשנת 1992, אריק קלפטון השתמש בגיטרה אקוסטית בעלת גוף כזה, כאשר הופיע ב-MTV לייב והקליט את ה-Unplugged Album שלו.
הבאוט התחתון של הגרנד אודיטוריום הוא לעתים רחב יותר מזה של הדרדנאוט הקלאסי – לרוב 16″ – אך המותן צר יותר, מה שמייצר צורה של שעון חול. לגיטרות מהסוג הזה יש טווח גדול יותר של עוצמה וטונים מאוזנים יותר מסוגי גוף קטנים יותר.

דרדנאוט:

סוג הגוף האקוסטי השכיח בעל לוח התהודה הגדול במיוחד נקרא דרדנאוט. הדרדנאוט מתאפיין בבאוט מרובע, מותן רחב וצוואר בעל 14 שריגים. הדרדנאוט הראשון נבנה בשנת 1916 וצבר פופולריות מאז. גופי הדרדנאוט פופולריים במיוחד בקרב נגני בלוגראס בשל הצליל העוצמתי שלהם.

ג’מבו

הגיטרות הגדולות והעגולות האלה לעתים נחשבות לגיטרות “בוקרים” סטנדרטיות. הגיטרות האקוסטיות האלה, שהבאוט התחתון שלהן מגיע עד ל-17″, מפיקות צליל עוצמתי ועמוק.

טראוול ומיני אקוסטיות
נגנים קטנים יותר, מוזיקאים שמרבים לטייל והורים שקונים לילדיהם, עשויים גם לשקול לרכוש גיטרות טראוול ומיני אקוסטיות. גיטרות אלה תוכננו לנוחיות נגנים קטנים ולאלה שנמצאים בדרכים, אך יצרני גיטרות רבים השקיעו זמן ומשאבים רבים כדי לייצר גיטרות אקוסטיות קטנות שלא מתפשרות על האיכות או הצליל.

רוב המיני אקוסטיות עושות שימוש באותה הצורה של גיטרה אקוסטית סטנדרנטית, ביחס של כ-3/4, עם 18 עד 20 שריגים. אחרות, המכונות “backpackers” (תרמילאים), הן בעלות גוף צר, כמעט ברוחב הצוואר. Backpackers נועדו להחזיק מעמד ולהיות קלילות וקלות לנשיאה ואריזה.

קאט אוואי:

לגיטרות אקוסטיות מסוימות, ללא קשר לסוג הגוף שלהן, יש קאט אוואי (חיתוך) בבאוט העליון, המאפשר לנגנים להגיע לשריגים הגבוהים יותר בצוואר הגיטרה. הגיטריסט האמריקאי הנודע פיל קיגי משתמש לרוב בגיטרה אקוסטית עם קאט אוואי. אם אתם מתכוונים לנגן תפקידים מובילים בגיטרה האקוסטית שלכם, או שאתם רגילים לנגן על גיטרה חשמלית, ייתכן שתעדיפו גוף גיטרה עם קאט אוואי.

לוחות תהודה – מלא מול מרובד
לחזית הגיטרה יש את ההשפעה הגדולה ביותר על איכות הטון של הכלי. הצליל שמפיקים מיתרי הגיטרה מועבר על ידי הגשר לחזית, שם הוא מוגבר. כפי שהרחבנו קודם לכן כשדיברנו על Tonewoods, העץ ממנו עשויה החזית משפיע משמעותית על המאפיינים הטונאליים של הגיטרה. הצליל שמפיקים מיתרי הגיטרה מועבר על ידי הגשר לחזית, שם הוא מוגבר. לכן, כפי שאמרנו קודם, ככל שלוח התהודה גדול יותר, כך הצליל גדול יותר.

חזיתות של גיטרות אקוסטיות עשויות מעץ מלא או מרובד. חזית מעץ מלא בדרך כלל עשויה משתי פיסות עץ שהמשטח שלהן מתחבר למרכז חזית הגיטרה. חזית מרובדת עשויה מכמה שכבות של עץ – לרוב עץ יוקרתי יותר למעלה ומתחתיו עצים גנריים ופשוטים יותר – מחוברות יחד.
רעידת העץ המרובד איננה טובה כמו העץ המלא, כך שהוא אינו מפיק את אותו הצליל העשיר והעוצמה החזקה. עם זאת, מדובר באופציה נהדרת למתחילים, כדי לחסוך כסף בקניית הגיטרה האקוסטית הראשונה שלהם.

רוחב ואורך צוואר
העובי והרוחב של צווארי גיטרה משתנה בהתאם לגודל גוף הגיטרה. הצוואר לא משפיע על צליל הגיטרה, אך הוא בהחלט משפיע על הנוחות שלכם עם הכלי.
צווארים אקוסטיים רשומים בדרך כלל כצווארים בעלי 12 או 14 שריגים. המספר מתייחס לכמות השריגים מעל גוף הגיטרה ולא לכמות השריגים הכוללת. בצוואר בעל 12 שריגים, ה-13 וה-14 נמצאים על הגוף כך שקשה יותר להגיע אליהם בהשוואה לצוואר בעל 14 שריגים, שם הם ממשיכים לאחר גוף הגיטרה. אם יש לכם ידיים קטנות, חפשו גיטרה אקוסטית בעלת צוואר עם דיאמטר קטן יותר.

קניית הגיטרה הקלאסית הראשונה שלךמיתרי ניילון מול מתכת (גיטרה קלאסית מול אקוסטית)

ישנה תפיסה מוטעית לפיה נגן גיטרה חדש חייב להתחיל עם גיטרה קלאסית, מאחר שמיתרי הניילון שלה קלים יותר לאצבעות. אולם, לא ניתן להחליף בין מיתרי ניילון למתכת באותה הגיטרה, כך שהמעבר מסוג אחד לשני אינו עניין של התקדמות עם הניסיון והאימון. מה שבאמת צריך להניע את ההחלטה שלכם הוא סוג המוזיקה שאתם רוצים לנגן.

מיתרי ניילון מפיקים צליל רך ועדין יותר. הם משמשים לרוב בסוג נגינה קלאסי ופלמנקו, ולעתים גם במוזיקת פולק. לגיטרות קלאסיות יש צוואר רחב יותר המאפשר מרווח גדול יותר בין המיתרים ופינגרבורד קצר יותר, מאשר גיטרות אקוסטיות המשתמשות במיתרי מתכת.
מיתרי מתכת הם שכיחים יותר ומשמשים בדרך כלל מוזיקאי רוק, קאנטרי ופופ. מיתרי המתכת של הגיטרות האקוסטיות מפיקים צליל חזק ובהיר יותר, המשויך לצליל הקלאסי של הגיטרה האקוסטית.

Tonewoods
בתהליך הקנייה שלכם, אתם תבחינו במגוון של עצים שיצוינו בחלקים שונים של גיטרות אקוסטיות. היכולת לדעת מה הצליל שאתם מחפשים שהגיטרה שלכם תפיק תעזור לכם לבחור. להלן סקירה של כמה עצים נפוצים, כיצד נעשה השימוש בהם ומה הם המאפיינים הטונאליים שלהם:

ארז – ארז הוא עץ רך המייצר טון בהיר. הוא בעל תגובה מהירה המחמיאה לטכניקת נגינה קלה והוא עץ נפוץ בגיטרות קלאסיות או פלמנקו. כמו כן, הוא משלם לצדדים ולחלקים אחוריים.
קוקובולו – הקוקובולו הוא עץ טרופי ומקסיקני המשמש לצדדים ולחלקים אחוריים. הוא מהיר, תגובתי ומפיק צליל בהיר.
אבלונה – עץ האבלונה הוא בעל תחושה חלקה, מה שהופך אותו לחומר נהדר לפינגרבורד.
גרנדילו – הגרנדילו הוא עץ נדיר שנחשב לסוג של סיסם, למרות שהוא דחוס יותר. באופן מסורתי, הוא משמש למרימבה, וכאשר הוא משמש לצדדים ולחלקים האחוריים של גיטרות אקוסטיות, הוא מפיק צליל דומה.
קואה – הקואה הוא עץ מהוואי עם צבע זהב מובהק אשר מדגיש טונים של מיד ריינג’. הוא משמש לכל חלקי גיטרה אקוסטית, אך נמצא בדרך כלל בגיטרות יקרות יותר בשל הנדירות שלו.
מהגוני – המהגוני הוא עץ דחוס יותר, בעל תגובה איטית יותר. כאשר הוא משמש כעץ עליון, המהגוני מפיק צליל חזק המדגיש טונים גבוהים והוא משויך לנגינת קאנטרי ובלוז.
לרוב, הוא משמש לצדדים ולחלקים האחוריים, מדגיש טונים של מיד ריינג’ ומפחית את ה”בומיות” בסגנונות מסוימים. כמו כן, הוא משמש הרבה לצווארים וגשרים.
אדר – עץ האדר משמש לצדדים ולחלקים האחוריים, מאחר שהתגובה האיטית והדעיכה הפנימית שלו אינה מוסיפה צבע לטון הטבעי של העץ. הוא מפיק צליל “יבש” המדגיש טונים גבוהים. התהודה האיטית שלו עושה אותו נפלא לסביבת לייב, בייחוד עם להקה, מאחר שניתן לשמוע אותו גם בין כלים רבים עם פחות פידבק.
אובנגקול – הוא עץ אפריקאי יציב הדומה לסיסם. הוא משמש בדרך כלל לחלקים האחוריים והצדדיים, מאחר שהטון החם שלו מדגיש את טוני המיד ומפיק צליל עגול. הטון של האובנגקול מעניק את החום של הסיסם יחד עם המידריינג’ המבריק של מהגוני או קואה.
סיסם – ההיצע ההולך ופוחת של הסיסם הברזילאי הביא להחלפתו בסיסם ההודי ברוב השווקים. השניים אמנם נראים שונים, אך האיכות הטונאלית שלהם כמעט זהה. הסיסם הוא אחד העצים הפופולריים והמסורתיים ביותר בגיטרות אקוסטיות, והוא זכה להערכה בשל גווניו העשירים והמורכבים שנותרים מובחנים ומובהקים גם בעת נגינה מלאת בסים. האטאק והטונים החותכים שלו מפיקים צליל ברור ומלא הדהוד. הסיסם הוא גם בחירה פופולרית עבור פינגרבורדים וגשרים.
ספלה – עץ הספלה הוא עוד עץ אפריקני יציב במיוחד, המשמש לחלקים הצדדיים והאחוריים ומוסיף מידריינג’ ותהודה. בדומה למהגוני, הוא נותן בוסט לטרבל.
אשוחית – האשוחית הוא עץ סטנדרטי לחזיתות של גיטרות אקוסטיות. הוא קל אך חזק ומספק תהודה טובה מבלי להתפשר על הבהירות. ישנם מינים רבים של אשוחית המשמשים לחזיתות של גיטרות כגון סיטקה, אנגלמן, אדירונדאק ואשוח אירופאי. לכל אחד מהם יש מאפיינים וצבעים שונים.
אגוז – עץ האגוז הוא אלטרנטיבה למהגוני והוא מדגיש את טוני המידריינג’ תוך הגדלת הדהוד הטון של העץ. יש לו דחיסות ונוקשות דומים לאלה של קואה, עם טונים גבוהים ובהירים. הטונים הנמוכים שלו מתחילים עמוקים יותר אך נחתכים בעת הנגינה.

 

גרסאות שונות של גיטרות אקוסטיות
כאשר אתם מחפשים גיטרה אקוסטית, כנראה שתיתקלו בשתי גרסאות עיקריות השונות מהגיטרה האקוסטית המסורתית. לאחת יש מיתרים נוספים והשנייה היא בעלת צורת גוף וחומרים שונים לחלוטין.

 

גיטרה אקוסטית בעלת 12 מיתרים

גיטרות בעלות 12 מיתרים הן וריאציה סטנדרטית שיצרני גיטרות רבים מייצרים. נגנים המתמחים בפולק ובלוז משתמשים בה הרבה. ארלו גוטרי וג’ון דנבר הם רק שניים מבין אמני פולק אמריקאיים מוכרים רבים הידועים בכך שהם משתמשים בגיטרות אקוסטיות בעלות 12 מיתרים.
גיטרות אקוסטיות בעלות 12 מיתרים הן בעלות שש מסילות מיתרים, כאשר כל שני מיתרים מכוונים כך שייצרו אפקט מצלצל ושל chorus. בדרך כלל, זוגות המיתרים במסילות הבס מכוונים בהפרש של אוקטבה זה מזה כאשר מיתרי הטרבל מכוונים אותו הדבר. יש גיטריסטים שמעדיפים לכוון את המיתר השני במסילה השלישית (G) בצורה זהה כאשר אחרים בוחרים לכוון אותו עם אוקטבה אחת למעלה כדי לייצר טונים מצלצלים דמויי פעמון.

אל תשכחו העדפה אישית
לבסוף, בין כל השיקולים על לוחות תהודה, צורות וטונים, אל תמעיטו בערך החשיבות של בחירת גיטרה שאתם אוהבים. בחרו אחת שמרגישה נוחה, גם בישיבה וגם בעמידה. הקפידו לבחור גיטרה המגיבה לאופן הנגינה שלכם ואל תלכו על גיטרה “טובה” אם אינכם אוהבים את איך שהיא נשמעת לאוזניכם.

הגדירו את הציפיות שלכם מראש והגיעו מוכנים. קבלו מושג על כיצד אתם מתכוונים להשתמש בגיטרה שלכם והבנה בסיסית על איך גיטרות אקוסטיות עובדות, כמו גם כיצד עצים ורכיבים שונים משפיעים על הצליל שלהן. אך ללא קשר לתכונות או למחיר, הגיטרה שתתאים לסגנון שלכם תהיה זו שתיהנו ממנה לאורך שנים.

מעוניינים שמומחה ממרכז הסאונד יחזור אליכם ?

מלאו את הטופס הבא ומומחה מטעם מרכז הסאונד ישוב אליכם בהקדם !